Ara
  • Ayla Sokullu

Bir şirketi kriz mı öldürür pazarlama hataları mı?

En son güncellendiği tarih: 8 Eki 2019


Eğer izole bir hayat yaşamıyorsan günde KRİZ kelimesini en az 50 defa işitiyorsun. Ekonomik kriz, syasi kriz, politik belirsizlikten kaynaklanan finansal kriz şekilleri alarak televizyon ekranından, sosyal medyadan, iş yerinden, arkadaş sohbetlerinden hayatına sinsice sızıyor ve herşeyin sorumlusu olarak yer almayı başarıyor.Dünya ekonomisinde yaşanan büyüme yavaşlaması herkesi düşündüren ve çözümleri aramayı zorlayan bir gerçek. World Economıc Outlook 2019 başında bu büyümeyyi şöyle özetliyor:

- gelişen ekonomileri 4.4

- gelişmiş ekonomileri 1.8

- dünya 3.3

Ekonomik açısından bu durumu kriz olarak değerlendirmek doğru olmaz, ancak büyüme trendin yavaşlaması pazarın oyuncuları elbette tedirgin edip büyümenin yeni yolları bulmaya zorluyor.

Büyük ekonomik değerlerine baksak da normal vatandaş istatistik rakamlarla karnını doyurmaz ve kriz gündemi toplulukta artık günah keçisi posisyonunu almış, her probleme karşı hazır bahane olarak kullanılmaktadır. Müşteri mi gelmedi? –Kriz var, kim alacak! Maaşın mı küçük? – Kriz var, başka iş bulamazsın! Hizmetimizin kalitesini mi beğenmedin? Eeeh, kriz var, düşük maaşa ancak niteliksiz eleman çalıştırabilirim! Yakında olumsuz hava şartları krize bağlayacağız bu gidişatta!

Şimdilik krizi bırakıp açılan şirketlerin (KOBİleri baz alırsak) kapanma istatistiklere bakalım. 20 seneden fazla dünyanın farkllı ülkelerden gelen verileri inceliyorum ve güvenilir istatistikleri verilerde ciddi fark (%3-%5) olmadığını söyleyebilirim:

1. açılan şirketlerin %20’si ilk senede başarasız olur

2. açılan şirketlerin %30’u ikinci senede kapanır

3. açılan şirketlerin %50’si ilk 5 sene içinde pazardan çekilir

4. ve son olarak şirketlerin %30 10. seneyi tamamlar.

Özet olarak açılan 100 işletmeden sadece 30 tanesi 10. yılı görmektedir.

Ve çok ÖNEMLİ – ekonomik faktörlerin, 2008 dünya krizi dahil, yukarıda verilen istatistiklere etki etmemiştir.

Kapanma istatistikleri sektörlere göre değişkenlik göstersede, genel sonuç benzer trend korumaya devam etmektedir.

KOBİler neden kapanıyor?

Örnek olarak ‘CB Insights Analitics’ tarafından hazırlanan araştırmanın sonuçları paylaşmak istiyorum. ‘Şirketinizi neden kapattınız?’ sorusuna birden fazla cevap verildi:

%42 işletme pazarın sunulan ürünlere ve hizmetlere ihtiyacı olmadığından kapandı (pazarlama hatası)

%29 şirket para yetersizliğinden kapandı (finansal hata)

%23 işi yürütebilecek elemanları bulamadığından başaramadı (işletme hatası)

%19 rakiplere kaybetti (pazarlama hatası)

%18 yalnış fiyatlandırma politikasından kaybetti (pazarlama hatası)

%17 zayıf ürün/hizmet cetveli sunduğundan kapandı (pazarlama hatası)

%17 iş modeli olmadığı için çekildi (işletme hatası)

%14 reklam yapmadıkları için kapandı (pazarlama hatası)

%14% müşteri istekleri dikkate almadıkalrı için kaybetti (pazarlama hatası)

Gördüğünüz gibi şirketler krize yenilmedi. Şirketlerin %60 düzgün pazarlama yapamadığı için piyasadan çekilmek zorunda kaldı.

Bu istatistiki rakamlar biraz sıkıcı gelebilir, ama gerçek hayat bu örneklerle kaynıyor. Karşılaştığım işletmelere mutlaka pazarlamacı gözüyle bakarım (mesleki deformasyon) ve anında pazaralama hataları listesini oluştururum. Maalesef (evet maalesef diyorum, çünkü bazı ürünleri ve hizmetleri severek kullanıyorum) hazırladığım listede 5 ve üzeri pazarlama hatası olan işletmler yukarıdaki istatistiklere paralel olarak kapanmaktadır.

Pazarlamayı ciddiye alın

İşletmeler, büyüdükçe az çok pazarlama ile ilgilenmeyi başlıyorlar, şirketler pazarlama bölümünü kuruyorlar ancak çoğu zaman sadece satış ile ilgileniyorlar, ajanslar ile çalışmaları başlatııyorlar, ki Türkiye’de çok başarılı çalışma örnekleri var.

Yeni başlayan girişimciler ve küçük şirketler pazarlama birimlerini kurmayı ertelemekte ve pazarlama kararları genelde girişimci tarafından alınmaktadır.

Pazarlama satışlar ve reklamla sınırlı değildir!

Her iki durumda pazarlama konusunda kararları veren kişilerin temel pazarlama eğitimi yoksa hata yapma olasılığı yükselmektedir. Freelance uzmanlara veya ajanslara iş verdiğiniz zaman bile pazarlama stratejisini anlamak zorundasınız.

Birleşik Krallık lise sisteminde Business Studies diye bir ders veriliyor. Mezun olduğunda iş kurmak isteyen öğrencilere İşletme, Pazarlama, Finans karışımlı bir program öğretiliyor. Programın amacı ise - kurulan işletmelerin kapanma oranlarını azaltmaktır.

Pazarlama, oldukça kapsamlı, kopleks ve ayrıca sürekli çıkan yeni teknolıji sayesinde çok hızlı gelişen ve değişen bir bilim dalıdır. İşadamların kafaları pazarlama bilimi ile karıştırmak istemem ama Pazarlama Temelleri ve son trendleri öğrenmek için mutlaka bir eğitim (zamanı iyi değerlendirmek açısından online benim için her zaman bir tercihi) almaları tavsiye ediyorum.

Krizi bahane etmekle zamanı kaybetme, şirketlerin kapanma oranı istatistikleri kırmak için pazarlama temelleri oğren!


9 görüntüleme0 yorum